úterý 20. února 2018

Peníze všech pro pár vyvolenýchJak to, že stále nestojí ta slibovaná národní multifukční hala?, ptají a pohoršují se někteří sportovní
komentátoři a sportovní nadšenci. Je prý ostuda, že olympijská vítězka v rychlobruslení nemá ve své zemi kde trénovat. Teď pro změnu jedna snowboardistka senzačně vyhrála superobřák. Měl by tedy stát vedle nějaké té super haly pro Martinu nechat vybudovat i super kopec pro Ester? A co když v létě vyhraje nějaký senzační závod někdo z českých jachtařů? Bude správné, aby stát vedle té haly pro Martinu a kopce pro Ester nechal vybudovat i super areál pro závodní jachting?

Oprostím se od svého přesvědčení, že jakékoliv dotace (obzvláště ty do soukromého sektoru, tedy i do sportu) jsou zlo, tedy, že jsem zcela proti, aby stát velkou část peněz všech daroval pár vyvoleným a přistoupím na chvíli na myšlenku, že by z veřejných rozpočtů skutečně měla být postavena velká sportovní hala, aby měla úspěšná rychlobruslařka kde trénovat.

Stát neumí peníze neztrácet


Kde ale takovou halu postavit? Poblíž bydliště Martiny Sáblíkové? A co když se Martina časem přestěhuje někam jinam? Necháme celou halu přestěhovat, aby ji měla sportovkyně stále po ruce? A co s halou bude, až Martina ukončí kariéru? Co když v širším okolí haly žádný nový bruslařský talent nebude? A jak k tomu přijdou lidé na druhé straně republiky, kteří tu halu museli spolufinancovat? Co když se nový bruslařský talent objeví naopak někde daleko od té haly? Zaslouží si svou vlastní halu nebo má opustit své zázemí a přestěhovat se k té už postavené?

A co talentovaní sportovci, jako je Ester, kteří nepotřebují halu, ale super kopec a sníh? Měl by pro talentované sportovce stát za peníze nás všech budovat universální tréninková centra?

Jak k tomu přijdou všichni ti, kteří se na tom finančně musí podílet, ale v životě to aktivně nevyužijí, protože je zajímá něco jiného než sport nebo se věnují úplně jinému sportovnímu odvětví, než které stát zrovna finančně podporuje?

Sport má být součást soukromého sektoru


Myšlenka na státní systém výchovy sportovců, po kterém tolik volá například redaktor idnes.cz Robert Sára, je učebnicový příklad sociálního inženýrství a recept na obrovské plýtvání penězi všech pro několik vyvolených.

Úlohou státu přece nemá být kohokoliv k čemukoliv vychovávat. Úlohou státu má být zajistit co nejskromnější fungování státní správy, aby do rozpočtu potřeboval od lidí vybírat co nejméně peněz a zároveň zajistit podmínky pro co nejsvobodnější možnosti žití, aby se lidé mohli dle svých možností a priorit sami rozhodnout, čemu se budou věnovat a jak využijí své peníze.

Cokoliv jiného je nějaká úroveň socialismu, tedy brát peníze všem, a dávat je některým.

Už velmi dobře přece víme, že čím méně peněz stát přerozděluje, tím méně peněz se různě ztrácí. Bude-li sportovce financovat soukromý sektor, budou sportovci dostávat více peněz, protože jejich financování bude bez účasti státních úředníků levnější a financování bude také stabilnější, protože bude věcí dohod sportovců a sportovních klubů se sponzory, a ne každoroční škemrání na ministerstvech o nové dotace. 

Nemějme zájem o peníze od státu. Mějme zájem o to, aby nám stát bral peněz co nejméně, a tím pádem aby co nejvíc peněz zůstalo lidem, firmám, společnosti.

2 komentáře:

 1. Tady jde o to že sport podobně jako školství nebo zdravotnictví je jedna z oblastí která je nezisková (pro 99% sportovců) a stát se rozhodl že jej bude podporovat (reprezentace státu, zdravotně prospěšná činnost atd...) Většina sportovních klubů by bez státní podpory nemohla existovat a tak by jsme ani žádné olympioniky neměli, nedejbože státní reprezentaci v neolympijských sportech. Chápu že rozdělování peněz státem není ideální, ale nedokážu si představit jak špatné by to bylo pro hromadu sportů, které jsou na těchto penězích existencionálně závislí (pro některé sporty je opravdu těžké sehnat sponzory).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vámi vyjmenované oblasti ale přece nejsou neziskové ze své podstaty, ale jen proto, že je taková legislativa.
   Přece funguje jak mnoho soukromých nemocnic, tak mnoho soukromých škol a dalších subjektů.
   Když se zastaví příjem peněz od státu, a kluby budou závislé jen na penězích od sponzorů, může to kluby donutit k celkovému zlepšení.
   - hospodaření, protože si budou více hlídat za co kolik utrácí
   - pověsti, protože budou mít zájem být seriózní, aby měly šanci oslovit sponzory
   - morálky, protože budou chtít být co nejúspěšnější, takže budou klást přísnější nároky na své svěřence. Nejen sportovní nároky, ale i zodpovědnost atd.

   A samozřejmě, kluby, které se nedokážou uživit, holt zaniknou. Peníze, které by sponzoři dali jim, dají místo toho úspěšnějším klubům nebo si je nechají na vlastní rozvoj. Hlavně ty peníze zůstanou v soukromém sektoru a neztratí se ve stání správě.

   Vymazat